Wraz z premierą iOS 10.3 deweloperzy będą mogli zaimplementować do swoich programów alternatywne wersje ich ikon. Niestety funkcja ta ma swoje ograniczenia, które nie dotyczą chociażby aplikacji systemowych czy też produkcji stworzonych z myślą o systemie macOS.

Zarówno aplikacja Zegar jak i Kalendarz zmieniają swoją ikonę wraz z upływającym czasem, przez co sama w sobie ma ona charakter informacyjny. Z podobnego rozwiązania korzysta również program Fantastical dla Maca, który umieszczony w Docku pokazuje ciągle aktualną datę.

Deweloperzy programów dla iOS starali się od dłuższego czasu omijać narzucone przez Apple ograniczenia, który wymuszały używania wyłącznie jednej ikony aplikacji. Przykładowo produkcja AirVisual informuje za pomocą numeru na czerwonej plakietce o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy.

Alternatywne wersje ikon aplikacji pojawią się wraz z udostępnieniem przez Apple iOS 10.3 wszystkim posiadaczom iPhone'ów oraz iPadów. Deweloperzy będą mogli przygotować ikony na specjalne okazje (promocje, okres świąteczny), ale ich zmiana będzie musiała zostać zatwierdzona przez użytkowników.

Źródło: Steven Troughton-Smith