QuickTime to domyślnie zainstalowana w systemie OS X aplikacja, którą wielu użytkowników wykorzystuje jedynie w celu odtwarzania materiałów wideo. Warto jednak wiedzieć, że jest to program, który charakteryzuje się wieloma ciekawymi funkcjami. Opis wykorzystania najciekawszych z nich znajdziecie poniżej.

Nagrywanie dźwięku

Po uruchomieniu programu należy z górnej belki wybrać zakładkę Plik, a następnie kliknąć w Nowe nagranie dźwiękowe. W oknie, które się pojawi, można wybrać urządzenie wejścia, a także jakość nagrania (wysoka, czyli M4A lub najwyższa, czyli AIFC). Po zakończeniu rejestracji dźwięku należy wybrać miejsce zapisu.

Nagrywanie kamerą FaceTime Maca lub ekranu iPhone'a i iPada

Po uruchomieniu QuickTime, podobnie jak w poprzednim przypadku, należy przejść do sekcji Nowe nagranie filmowe. Jeżeli nasz iPhone, iPada lub iPod Touch są podłączone do komputera, to możemy z menu obok przycisku nagrywania wybrać konkretne urządzenie. Pełną procedurę opisywałem na blogu kilka miesięcy temu. W podobny sposób możemy nagrać obraz kamerą FaceTime HD, co pozwoli nam zarejestrować chociażby krótkiego vloga.

Nagrywanie ekranu Maca

Trzecią opcją, jaką można wybrać ze wspomnianego już przeze mnie menu, to Nowe nagranie z ekranu. Po rozpoczęciu nagrywania będziemy mogli zaznaczyć wybrany obszar, który chcemy uwiecznić albo też kliknąć w dowolnym miejscu i nagrać całość naszego ekranu. W celu zakończenia nagrywania należy kliknąć w mały kwadrat, który pojawił się na górnej belce.

Warto na koniec dodać, że zarejestrowane materiały możemy przed zapisaniem przyciąć. W tym celu przed wyeksportowaniem ich należy nacisnąć cmd+T.