Układ Exynos 8 Octa 8890, który trafi do Samsungów Galaxy S7, został zapowiedziany przez koreańskiego producenta na początku listopada. Procesor ten pobił rekord wydajności w teście AnTuTu, gdzie został dostrzeżony pod nazwą kodową SM-G9300. Na temat nowego SoC Samsunga pojawiło się już sporo informacji, tymczasem wokół układu A10, który prawdopodobnie znajdzie się w iPhone'ach 7, krążą jedynie plotki.

W teście AnTuTu Exynos 8 Octa 8890 pobił rekord należący do procesora Kirn 950 znajdującego się w Huawei Mate 8. Układ Samsunga uzyskał bowiem ponad 103 tysiące punktów. W SoC koreańskiego producenta znajdzie się po raz kolejny osiem rdzeni, z czego cztery to ARM Cortex-A53, a cztery to autorskie rozwiązanie o większej mocy, które będzie aktywowane tylko w razie potrzeby. Nowy układ, który prawdopodobnie zostanie wykonany w 14-nanometrowym procesie technologicznym, ma być 30% lepszy niż tegoroczny, a w jego skład wejdzie 12-rdzeniowy procesor graficzny Mali T880 i 4 GB RAM LPDDR 4.

a10 soc apple

Testy AnTuTu pokazały moc Exonosa 8890 w przypadku operacji wielowątkowych. Na tym polu układ A9 zajmuje piąte miejsce, co nie powinno dziwić, gdyż ma on tylko dwa rdzenie. Procesor Apple jest jednak bezkonkurencyjny w teście operacji jednowątkowych i nie może się z nim równać ani Exynos 8890 ani takie układy jak Snapdragon 820, Helio X20 czy Kirin 950. Warto jednak zastanowić się, jakie zmiany zajdą w SoC A10, który pojawi się wraz z nowymi iPhone'ami prawdopodobnie w lipcu lub sierpniu.

a10 soc apple

Co niemal pewne, za produkcję układu A10 będzie odpowiedzialne wyłącznie TSMC. SoC zostanie prawdopodobnie wykonany w 14 lub (co mało prawdopodobne) 10-nanometrowym procesie technologicznym i jeżeli wierzyć plotkom, będzie miał sześć rdzeni (choć trzy wydają się bardziej prawdopodobne). Jak jednak przewidują eksperci, Apple ma zamiar postawić przede wszystkim na rozwój GPU, a mniej na CPU. W przypadku procesora bardziej prawdopodobne od trzykrotnego zwiększenia ilości rdzeni jest jednak zwiększenie częstotliwości taktowania jego zegara. Ponadto w A10 może się znaleźć również pamięć RAM LPDDR4 (2 GB dla iPhone'a 7 i 3 GB dla iPhone'a 7 Plus) zapewniającej pasmo 33,28 GB/s, a nie 25,6 GB/s jak to miało miejsce do tej pory.

Warto pamiętać, że szczegóły dotyczące układu A10 poznamy dopiero po premierze nowych iPhone'ów za ponad pół roku. Wszystkie przedstawione powyżej plotki nie muszą znaleźć odbicia w rzeczywistości, choć jest to prawdopodobne.

Źródła: Fool, Cult of Mac, gforgames, Phone Arena