Charlie Rose opublikował nagrany w grudniu wywiad z Jonathanem Ivem – głównym projektantem Apple – w którym można usłyszeć o relacji Anglika ze Stevem Jobsem, a także jego podejściu do designu.

Ive już na wstępie zaznaczył, że Apple szuka pracowników, którzy pomogą firmie stworzyć kulturę skoncentrowaną na innowacji oraz wzornictwie. Głównym celem nie powinien być aspekt zarobkowy, ponieważ najważniejszy jest design oraz produkt sam w sobie.

W kwestii hierarchii, jaka tu panuje, stawiamy sprawę jasno. Nasza praca nie polega na zarobieniu pieniędzy dla Apple. Nasza praca polega na stworzeniu najlepszych produktów, jakie potrafimy stworzyć. Pokładamy ufność w tym, że są dobre i pokładamy ufność w tym, że są właściwe. Naszym zajęciem jest przedstawienie ich, bo jesteśmy kompetentni w tym, co robimy, przez co produkty są atrakcyjne i zostaną kupione. Wiele osób po nie sięgnie i w ten sposób będziemy zarabiać pieniądze.

Ive opisał również sytuację, jaka miała miejscy, gdy wybrał się z Jobsem na zakupy do Włoch. Wspomniał on, że obaj od razu zauważyli zmianę refleksów na nożu, który był wystawiany na sprzedaż. Zdaniem Anglika, to wydarzenie pokazuje, jak blisko on i Steve Jobs byli razem oraz w jak podobny sposób myśleli w kwestii dostrzegania pewnych cech konstrukcyjnych.

Główny projektant Apple opowiedział również o pierwszych dniach pracy z Jobsem. Chciał nakłonić swojego przełożonego, aby ten był trochę bardzie miły podczas oceniania projektów dotyczących designu. Jobs nie przejął się słowami Ive'a i stwierdził, że Anglik za bardzo martwi się tym, aby pozostała część zespołu projektantów go polubiła. Doprowadziło to do skupienia się na tworzeniu najlepszych produktów oraz zniwelowało wpływ osobistych słabości na pracę.

Ive zabrał również głos na temat swojej pracy oraz osoby:

Myślę, że jestem po części artystą, po części projektantem, po części konstruktorem, a także rzemieślnikiem. Lubię jednak zaskoczyć się przy tym wszystkim, a nawet pomylić. Pierwszy podnoszę rękę, gdy coś, co myślałem, że będzie dobre, okazuje zatrważające. To bardzo ważne, aby być krytycznym wobec siebie. [...] Produkty są fizyczną manifestacją zestawu przekonań.

Źródło: 9TO5MAC