Już po raz trzeci przygotowałem dla Was listę aplikacji, z których korzystam na iPhonie. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wiele się w tej materii zmieniło. Pojawiły się nowe programy, które w wielu przypadkach zastąpiły gorsze alternatywy. Niektóre pozycje, jak na przykład Facebook, całkowicie zniknęły zaś z mojego telefonu. Poniższa lista nie obejmuje wszystkich aplikacji, z których korzystam, ale takie, które i dla Was mogą okazać się interesujące. Zachęcam również do zapoznania się z zestawieniem z 2013 r. i 2014 r.

Spark

Spark

Mój nowy klient poczty na iPhonie. Świetny interfejs, automatyczny podział na ważne i nieważne maile, zarządzanie gestami i odejście od popularnego ostatnio Inbox Zero. Warto spróbować, tym bardziej, że jest dostępny za darmo.

Safari

Safari

Safari pozostanie jeszcze długo moją domyślną przeglądarką, gdyż system iOS wymusza ustawienie jej jako domyślnego programu do przeglądania internetu, co jest szczególnie ważne po wprowadzeniu Safari View Controller. Na Macu zacząłem ostatnimi czasy korzystać z Google Chrome i czekam, aż Apple poprawi działanie Safari na OS X.

Drafts

drafts

Moja aplikacja do udostępniania tekstu. Z niej moje notatki trafiają do Simplenote, zadania do OmniFocus, a tweety do obserwujących mnie na Twitterze. Ogromne możliwości personalizacji, świetny interfejs i przydatne narzędzia składają się na jeden z najważniejszych dla mnie programów.

Tweetbot 4

tweetbot

Tweetbot to mój ulubiony klient Twittera, który z każdą kolejną aktualizacją staje się jeszcze lepszy. Chronologiczny timeline, świetny interfejs, obsługa wielu kont, synchronizacja z wersją na OSX - dla mnie Tweetbot nie ma konkurencji.

Telegram

telegram

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy udało mi się namówić większość moich znajomych na korzystanie z Telegramu. Program dynamicznie się rozwija, jest prosty, szybki i podobno bezpieczny.

OmniFocus

omnifocus

Jeden z najważniejszych dla mnie programów. Jest to zaawansowana aplikacja do zarządzania zadaniami, która pozwala mi poradzić sobie z wszystkimi obowiązkami. Program nie jest tani, ale jego możliwości są warte każdej ceny. O idei Getting Things Done i aplikacji OmniFocus możecie posłuchać w ostatnim odcinku mojego podcastu.

iFinance

ifinance

Długo szukałem aplikacji, która pozwoli mi na zarządzanie moimi finansami w sposób wygodny, ale jednocześnie z dostępem do wielu statystyk, wykresów. Dodatkowym wymogiem była obecność wersji na OS X. iFinance sprawdza się świetnie i jest niemal pozbawiony wad.

MyFintessPal

myfitnesspal

Kontrola spożywanych i spalanych kalorii pozwala mi lepiej zapanować nad swoją dietą. Sama świadomość, że miałbym wpisać do programu coś niezdrowego odpycha mnie od fastfoodów... choć jeszcze nie w takim stopniu, jakbym tego chciał.

Hours

hours

Aplikacja do mierzenia czasu spędzonego nad poszczególnymi projektami. Pozwala mi dokonywać licznych oszacowań związanych z pracą i rozrywką, jednak ma wiele innych zastosowań.

Snapseed

snapseed

Świetna aplikacja do edycji zdjęć. Moim zdaniem w nowej odsłonie jest najlepszym narzędziem do amatorskiej korekty zdjęć na iPhone'a.

1Password

1password

Aplikacja do przechowywania haseł, generowania ich i szybkiego wpisywania z poziomu Safari. Nie wyobrażam sobie dbania o bezpieczeństwo moich danych bez tego programu.

Google Photos

google photos

Po premierze Google Photos przerzuciłem wszystkie zdjęcia, jakie miałem w pamięci komputera, telefonu u w chmurach do tej usługi. Daje ona nieograniczone miejsce na fotografie i milmy oraz oferuje świetny interfejs i wygodną możliwość udostępniania plików.

Overcast

overcast

Po zamknięciu mojego ulubionego programu do podcastów - Instacast - musiałem znaleźć alternatywę. Wybór padł na Overcast, który choć pod względem interfejsu nie jest rozwiązaniem idealnym, to jego funkcja „podbijania” dźwięku jest naprawdę świetna.

Reeder

reeder

Najlepszy program do podglądu informacji z RSS na iPhonie i iPadzie. Prosty interfejs, możliwość wygodnego czytania źródeł i wiele opcji udostępniania ich.

Instapaper

instapaper

Świetny wygląd, przyjazny interfejs i możliwość wygodnego czytania artykułów, które odłożyłem sobie na później. Aplikacja stale się rozwija - w kończącym się właśnie roku dostała możliwość prezentowania teksu przez wyświetlanie pojedynczych wyrazów na ekranie, które szybko się zmieniają.

Fantastical

fantastical

Moja aplikacja do ustawiania przypomnień i zarządzania kalendarzem. Prosty interfejs, wiele możliwości, świetna synchronizacja z iCal i Google Calendar.

MindNode

mindnode

Program do map myśli. O ile na iPhonie rzadko po niego sięgam, tak na Macu nie ma tygodnia, abym nie rozpisał sobie w nim większego projektu.

AppShopper

appshopper

Program do sprawdzania przecen w App Store. Mogę sobie w nim również ustawić przypomnienia o zmianie cen, jeżeli wyczekuję danej promocji.

Alien Blue

alien blue

Klient serwisu Reddit. Bardzo przyjemny w obsłudze i świetnie sprawdzający się jako narzędzie do przeglądania treści.

Simplenote

simplenote

Bardzo prosty w obsłudze notatnik pozbawiony niemal jakichkolwiek dodatków. Często zapisuję w nim treści, które mają tam pozostać na dłużej. Multiplatformowość oraz możliwość udostępniania notatek, także do wersji webowej, do ogromne zalety Simplenote.

Paprika

paprika

Aplikacja do zbierania przepisów kulinarnych. Często dodaje do niej wpisy z blogów, które śledzę. Przyjazny interfejs, możliwość tworzenia jadłospisów oraz wbudowana przeglądarka z funkcją automatycznego generowania przepisów z treści wpisu to najważniejsze cechy Papriki.

Nike+ Running

nike running

Używałem wielu aplikacji do śledzenia swoich biegów, ale ostateczny wybór padł na Nike Running. Prostota, ograniczenie do jednej dyscypliny, brak rozbudowanych funkcji społecznościowych i przyjazny użytkownikowi interfejs. Nie mam zamiaru wracać do Runkeepera i Endomondo.

PCalc

pcalc

Kalkulator naukowy z funkcją personalizacji. Możemy go dostosować do swoich potrzeb, jaką na przykład u mnie jest przeliczanie walut. Aplikacja nie jest tania, ale warta pieniędzy, jeżeli szukacie zaawansowanego narzędzia do obliczeń.

Soulver

soulver

Jeżeli szukacie czegoś pomiędzy kalkulatorem a arkuszem kalkulacyjnym, to Soulver będzie najlepszym rozwiązaniem. Często wykorzystuje go, gdy mam zaplanować wydatki na większy projekt - remont, kilkudniowy wyjazd itd.

Tydlig

tydlig

Kolejna aplikacja do liczenia, w której możemy w szybki sposób podmieniać zmienne. Świetnie sprawdza się do dłuższych obliczeń, które musimy co chwilę modyfikować.

Scanner Pro

scanner pro

Najlepszy program do skanowania dokumentów. Żadne konkurencyjne rozwiązanie nie rozpoznaje tekstu i kartki w tak dobry sposób. Do tego wiele funkcji eksportu, zapisu i przyjazny interfejs.

Workflow

workflow

Workflow to aplikacja o wielu możliwościach. Pozwala na tworzenie kolejek czynności, które możemy dostosować do swoich potrzeb. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia... i system iOS.

Onefootball

onefootball

Absolutny must-have dla miłośników piłki nożnej. Powiadomienia o meczach i golach, wszystkie statystyki na bieżąco, widżet ze zbiorem najważniejszych newsów to najważniejsze cechy tego programu.

Vert

vert

Vert to nic innego jak jak przelicznik wszelkiej maści jednostek i walut. Przydaje mi się szczególnie wtedy, gdy czytam tekst, w którym padają anglosaskie miary.

Google Maps

google maps

Przewaga mam Google nad Apple Maps jest nadal widoczna. Aplikacja z Mountain View lepiej zna polskie drogi, informuje mnie o korkach i pozwala szybko zapoznać się z atrakcjami w nowopoznanym mieście.

AfterShip

aftership

Program do śledzenia przesyłek, który jako jedyny potrafi sobie poradzić z numerami listów przewozowych DHL.

Pedometer++

pedometer++

Aplikacja do liczenia kroków, która w bardzo klarowny sposób prezentuje wszystkie statystyki. Wolę otworzyć Pedmoeter++ niż program Zdrowie, w którym interfejs kuleje.